Tworzenie stron internetowych w oparciu o różne technologie – co wybrać?

Tworzenie stron internetowych w oparciu o różne technologie – co wybrać?

2022-05-18

Obecnie, branża e-commerce rozwija się w niesamowicie szybkim tempie. Wpływ na to ma głównie chęć przechodzenia przedsiębiorców wraz ze swoją działalnością do świata wirtualnego. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest oczywiście stworzenie strony internetowej.

Mogłoby się nam wydawać, że czynność ta polega wyłącznie na odwiedzeniu specjalisty i zleceniu mu konkretnego projektu, sporządzonego na podstawie naszych wytycznych. Nie jest to jednak tak proste. Zanim zdecydujemy się na rozmowę z programistą, warto wcześniej dokładnie obliczyć nasz budżet oraz przemyśleć, w jakiej technologii chcemy otrzymać gotowy projekt strony. Poniżej przedstawimy trzy główne sposoby, na których podstawie projektowane są witryny internetowe.

Indywidualny szablon HTML / CSS / PHP / JS

Zacznijmy może od tego, że omawiane rozwiązanie to najbardziej klasyczna forma tworzenia stron w sieci. Można powiedzieć, że każdy z powyższych języków jest fundamentem dla systemów zarządzania treścią, o których pojawi się niżej osobny akapit. 

Projekt strony stworzony tą metodą, wymaga od specjalisty perfekcyjnej znajomości wszystkich powyższych języków kodowania, a także sporej wyobraźni. W tym przypadku istotne jest, że witryna jest pisana, a nie wykonywana w sposób graficzny. Język HTML i CSS odpowiada przede wszystkim za układ strony, jej kolorystykę oraz obecność różnego rodzaju menu czy tabel. Dobry front-end developer powinien znać także podstawy języka JavaScript oraz PHP. Pierwszy z nich odpowiada za funkcje strony, a drugi służy głównie do połączenia witryny z bazą danych (przydatne w kontekście sklepu internetowego bądź innych witryn umożliwiających rejestrację użytkowników).

Do zalet takiego rozwiązania możemy zaliczyć pełen indywidualizm i stosunkowo nieduże koszty wdrożenia takiego projektu. Wadą jest natomiast trudność w edycji strony, która wymaga pracy specjalisty i ponownego wdrażania.

Systemy CMS – metoda nowoczesna

Jak wyżej wspomnieliśmy, każdy z systemów zarządzania treścią (CMS) oparty jest na językach HTML i PHP. Różnica w kontekście samego tworzenia stron jest jednak dość spora. Korzystając z takich systemów, jak np. WordPress, projektowanie stron internetowych odbywa się w sposób graficzny. Metoda ta jest bardzo dobrym rozwiązaniem w branży e-commerce. Umożliwia swobodną edycję informacji umieszczonych na stronie, a wszystko to jest aktualizowane na bieżąco.

Wykorzystując dowolny system zarządzania treścią do stworzenia swojej witryny, możemy zdecydować się na projekt indywidualny bądź na edycję któregoś spośród wielu oferowanych nam, gotowych szablonów. Oczywiste jest, że druga opcja będzie dla nas znacznie tańsza. Samo stworzenie strony w CMS wcale nie jest rzeczą prostą i również wymaga pracy developera. 

W przypadku gotowego szablonu, koszty wdrożenia są bardzo niskie. Z tego też względu, mogą pozwolić sobie na nie nawet małe przedsiębiorstwa. Sytuacja wygląda nieco gorzej w przypadku wdrażania do sieci indywidualnego projektu. Tam kwoty mogą gwałtownie wzrosnąć.

Technologia Flash – czym różni się od reszty?

Ostatnią metodą tworzenia stron internetowych jest Flash. Nie korzysta się z niego w celach stworzenia sklepu internetowego, a raczej używają go przedsiębiorstwa, którym bardzo zależy na efektach graficznych na stronie. 

Ze względu na ogromne skupienie nad oprawą wizualną, strony wykonane tą technologią są niestety bardzo drogie zarówno przy projekcie, jak i przy wdrażaniu. Ponadto, prezentują bardzo małą funkcjonalność w porównaniu do dwóch powyższych metod. Strony tej nie da się uruchomić nie posiadając dodatkowej wtyczki Flasha.