Podkładka pod mysz. Czemu warto ją stosować? Jak wybrać najlepszą?

Podkładka pod mysz. Czemu warto ją stosować? Jak wybrać najlepszą?

2021-03-01

Wielu użytkowników komputerów, nawet jeśli korzysta z myszki, często rezygnuje z podkładki, traktując ją jako dodatek, który przy dzisiejszej technologii nie jest wcale konieczny. I choć faktycznie wiele nowoczesnych modeli działa położonych bezpośrednio na blacie, to mimo wszystko warto zdecydować się na zakup dobrej podkładki. Dlaczego? Powodów jest całe mnóstwo. Najważniejsze to na pewno większa wygoda użytkowania oraz ochrona biurka przed zarysowaniem, ale ich lista jest znacznie obszerniejsza.

1. Podkładka pod mysz. Czemu warto ją stosować?
2. Podkładka pod mysz. Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?
3. Jak wybrać podkładkę pod mysz? Kluczowe parametry

By jednak w pełni cieszyć się wszystkimi zaletami związanymi z posiadaniem podkładki pod mysz, należy wybrać model dostosowany do naszych potrzeb. Jak to zrobić? Które cechy okażą się szczególnie ważne przy podejmowaniu decyzji? Jakie argumenty przemawiają za tym, by z myszki korzystać wyłącznie w połączeniu z dobrą podkładką? Na te pytania odpowiadamy poniżej.

Podkładka pod mysz. Czemu warto ją stosować?

Jak już wspomnieliśmy, wyposażenie się w podkładkę pod mysz to rozwiązanie dużo lepsze niż korzystanie z tego akcesorium bezpośrednio na blacie biurka czy stołu. Do najważniejszych powodów świadczących za kupnem tego dodatku zaliczyć należy z całą pewnością:

  • dokładniejsza praca: dobre podkładki wykonane z materiałów gwarantujących najwyższą precyzję pracy myszki. Dzięki temu znacznie poprawiają jakość pracy grafików komputerowych, a także pozwalają osiągnąć lepsze wyniki w wymagających grach;

  • ergonomia: pod tym względem najlepiej wypadają podkładki wyposażone w poduszkę, które odciążają nadgarstek. Są one szczególnie polecane osobom zmagającym się ze zwyrodnieniem tego stawu oraz mającym tendencje do podobnych schorzeń;

  • wygoda: miękka poduszka w podkładce nie tylko chroni przed uszkodzeniem stawów, ale też zapewnia wygodną – nawet kilkugodzinną – pracę;

  • ochrona mebla: częste użytkowanie myszki na nieosłoniętym blacie szybko doprowadzi do jego zarysowania. Stosując podkładkę, możemy ten proces zatrzymać i uchronić biurko przed zniszczeniem.

Podkładka pod mysz. Jakie rodzaje znajdziemy na rynku?

Podkładka pod mysz będzie tym lepiej spełniać swoje zadanie, im lepiej będzie ona dobrana do naszych potrzeb. Decyzję warto uzależnić przede wszystkim od tego, w jakim celu korzystamy z myszki. Jeśli chodzi o przeznaczenie, wyróżniamy dwa rodzaje podkładek pod mysz:

  • biurowe: wśród nich są zarówno proste modele do codziennego użytku, przeznaczone między innymi do obsługi pakietów biurowych czy podobnego oprogramowania, jak i bardziej zaawansowane programy, skierowane do osób pracujących w programach graficznych lub tych służących do obróbki wideo. Za różnorodnością modeli idzie w parze duża rozpiętość cenowa – na Allegro można kupić je od kilkunastu do ponad stu złotych;

  • gamingowe: zapewniają najwyższą precyzję i najszybszą pracę myszki, dzięki czemu nadają się dla graczy grających w najnowsze, najbardziej wymagające produkcje. Niektóre z nich wyposażone są w efektowne, zwiększające funkcjonalność dodatki – na przykład podświetlenie. Niektóre modele mają spore rozmiary, mieszcząc również klawiaturę oraz dodatkowe akcesoria gamingowe lub umożliwiając szeroki zakres ruchów.

Jak wybrać podkładkę pod mysz? Kluczowe parametry

Poza tym duże znaczenie mają też następujące cechy:

  • rozmiar: gracze powinni wybrać większe podkładki;

  • materiał: myszy optyczne pracują tylko na podkładkach tekstylnych;

  • jakość wykonania: mimo że idzie w parze z wyższą ceną, zapewnia dłuższą eksploatację.

Źródło: Materiał zewnętrzny