Panele dąb – klasyka, elegancja i dostępność

Panele dąb – klasyka, elegancja i dostępność

2021-10-25

Ten rodzaj paneli zdecydowanie dominuje w ofercie niemal wszystkich producentów. Klasyczne panele dąb dostępne są w tak wielu odmianach kolorystycznych, że naprawdę łatwo jest dostosować je do każdego wnętrza. Sprawdzamy, jak wybrać dobrej jakości panele i jak dobrać ich kolor do konkretnego pomieszczenia.

Wybierz odpowiednie panele, aby służyły przez lata

Nie tylko wygląd paneli powinien przykuwać naszą uwagę. Także ich cechy, które determinują wytrzymałość, warto sprawdzić jeszcze przed zakupem. Co ciekawe, pomieszczenia mniej uczęszczane zwykle nie wymagają bardzo odpornych paneli, ale działa to także w druga stronę. Salon czy przedpokój to miejsca, gdzie klasa ścieralności z czasem może mieć kluczowe znaczenie.

Nie tylko szybkość powstawania zarysowań ma tutaj znaczenie. Istotna jest także podatność na łapanie brudu i kurzu. Klasyczne, laminowane panele z czasem będą reagować na wszelkiego rodzaju czynniki, co tworzy nieestetyczne ubytki pomiędzy poszczególnymi panelami. Być może dlatego coraz bardziej popularne są panele z tzw. V-fugą, która w naturalny sposób tworzy przestrzeń pomiędzy pojedynczymi panelami. Poprawia to także estetyczny odbiór całej podłogi.

W przypadku paneli dębowych podłoga będzie imitować naturalne drewno – szczególnie w modelach z widocznymi słojami. Zdecydowana większość klasycznych paneli jest także dostosowana pod ogrzewanie podłogowe, a także wyposażona w systemy ułatwiające montaż i ewentualną wymianę pojedynczych elementów.

Warto także pamiętać, że kolor paneli nie ma wpływu na ich trwałość. Można pokusić się jedynie o stwierdzenie, że ciemne panele potrafią nieco więcej wybaczać – lekkie zarysowania i ubytki nie są na nich aż tak widoczne. Dobrej jakości panele podłogowe to także wieloletnia gwarancja, która może wynosić nawet do 30 lat.

Panele dąb – jasne czy ciemne?

Jasne kolory drewna zdecydowanie wracają obecnie do łask. Ponownie zaczynamy doceniać większą ilość światła, jaka dzięki nim wpada do domu. To sprawia także, że pomieszczenie wydaje się optycznie większe.

Modne są też odcienie nietypowe, a więc na przykład miodowe czy postarzane. Tego typu panele pasować będą do każdego stylu pomieszczenia – od klasycznego do mocno industrialnego. Panele dąb są zresztą na tyle uniwersalne, że bez trudu znajdziemy odcienie o ciepłych i chłodnych tonacjach. Warto także pamiętać, że jasna podłoga daje możliwość dobrania do niej nawet bardzo ciemnych mebli.

Co nie znaczy, że ciemne odmiany paneli dąb powinny pójść w odstawkę. Bardzo dobrze imitują prawdziwe drewno i dopasowują się do różnego typu pomieszczeń. Dodają one przytulności i tworzą bardzo naturalny efekt, który świetnie sprawdza się choćby we współczesnych salonach, a także w innych większych pomieszczeniach, gdzie generalnie stawiamy na naturalność dodatków (w rzeczywistości jednak właściwie dopasują się do każdego rodzaju pomieszczeń). Coraz częściej stawiamy także na nieco bardziej egzotyczne odmiany paneli, np. dąb w odmianie miętowej czy z charakterystyczną jodełką jako wzorem.