Na co warto zwrócić uwagę przed kupnem słuchawek do telekonferencji?

Na co warto zwrócić uwagę przed kupnem słuchawek do telekonferencji?

2022-01-24

Nie ulega wątpliwości fakt, że słuchawki są bardzo przydatnym urządzeniem do wykonywania wielu czynności. Jedną z sytuacji, gdy okazują się niezbędne, są telekonferencje. Rozmowy poprzez Internet są niezwykle popularne, ponieważ coraz więcej pracodawców organizuje właśnie tego typu spotkania online. Czym jednak powinny wyróżniać się dobre słuchawki do telekonferencji, aby praca za ich pomocą była bezproblemowa?

Słuchawki do telekonferencji – przewodowe, czy bezprzewodowe?

To jedno ze zdecydowanie najczęściej zadawanych pytań przez klientów. Dylemat ten jest zresztą całkiem słuszny. Podstawowa różnica dotyczy tak naprawdę samej wygody. Bezprzewodowy sprzęt umożliwia większy komfort, zwłaszcza w przypadku, gdy trzeba wykonywać jakieś ruchy. Natomiast siedząc w miejscu i prowadząc tradycyjną rozmowę, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać ze słuchawek przewodowych.

Warto przy tym dodać, że przy tej drugiej opcji należy sprawdzić, czy sprzęt na pewno posiada odpowiednie wejście. Sprzęt bezprzewodowy natomiast łączymy z komputerami i innymi urządzeniami poprzez technologię Bluetooth lub WiFi, w którą każdy osprzęt elektroniczny jest dziś raczej wyposażony.

Douszne, czy nauszne?

Pierwszy rodzaj słuchawek do telekonferencji wyróżnia się swoją „niewidocznością”. Tłumacząc dokładniej, są one tak małej wielkości, że po włożeniu do uszu nie wpływają w żadnym stopniu na wygląd, ponieważ stają się wręcz niezauważalne. Słuchawki nauszne są natomiast większe, a nauszniki łączy specjalny pałąk znajdujący się tuż nad głową. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj tego sprzętu zapewnia wysoką jakość dźwięku. Zdarza się jednak, że słuchawki nauszne w pewnym stopniu lepiej wygłuszają dźwięki z otoczenia, co może mieć znaczenie w pracy na tzw. open space’ach.

Najważniejsza jakość dźwięku

To zdecydowanie najistotniejszy atrybut, na który należy zwracać uwagę, kupując słuchawki do telekonferencji. Warto pamiętać, że wybór sprzętu w dużej mierze zależy od celu jego użycia. Przykładowo do odtwarzania muzyki należy sprawdzić, jakim basem dysponują słuchawki. Telekonferencje charakteryzują się jednak inną specyfiką – najważniejsza jest jakość dźwięku, ponieważ często w trakcie takich spotkań online są omawiane kluczowe zagadnienia. Problemy techniczne nie są więc mile widziane.